IT, Nowe Technologie, Komputery

Niezbędnik gracza – co poprawi dźwięk, obraz i doznania?

Jak urządzić swoje gamingowe stanowisko, by zmaksymalizować wrażenia dźwiękowe i nie tylko oraz poprawić komfort siedzenia podczas wielogodzinnych maratonów? Przedstawiamy sprawdzone akcesoria i patenty na poprawę dźwięku i obrazu oraz nowoczesne meble dla graczy.

Jeszcze lepszy dźwięk

Na przestrzeni lat ścieżki dźwiękowe gier komputerowych ewoluowały i znacząco się rozwinęły, przyczyniło się się do tego zwiększenie  m.in. możliwości technicznych komputerów oraz prestiżu gier komputerowych. Jak poprawić jakość dźwięku, by wnieść ten rodzaj rozrywki na jeszcze wyższy poziom? Przedstawiamy 3 propozycje:

  1. Dobra karta dźwiękowa – zasadniczo karty dźwiękowe dzielą się na zintegrowane, czyli stanowiące integralną część płyty głównej lub odrębne jednostki: wewnętrzne lub zewnętrzne. Karta wewnętrzna sprawdzi się do komputera stacjonarnego, a zewnętrzna do laptopa. Którą wybrać do celów gamingowych? Eksperci sugerują wybór karty odrębnej. Na rynku akcesoriów komputerowych warto szukać propozycji, które są dedykowane do gier i streamingu multimediów. Ważne kryterium to stosunek szumu do sygnału, czyli tzw. parametr SNR – gracze sięgają po model, w którym wynosi on nie mniej niż 95 decybeli. Inne cechy, na które warto zwrócić uwagę, to pasmo przenoszenia, rodzaj wejścia audio oraz wygląd interfejsu karty.
  2. Słuchawki gamingowe – wiele graczy poświęca na swoją pasję długie godziny. Wybierając słuchawki do gier, warto je przymierzyć i sprawdzić, czy nie uciskają – muszą być wygodne, komfortowe i praktycznie niewyczuwalne w trakcie gry. Nowoczesne modele zostały wykonane z lekkiej, miękkiej pianki zapamiętującej kształt. Warto szukać produktu, którego przeznaczeniem są gry i streaming, z mikrofonem, wyrazistym i precyzyjnym dźwiękiem oraz technologią, która redukuje szumy oraz inne niepożądane odgłosy.
  3. Program do poprawy jakości dźwięku i wyższej jakości brzmienia – jest ich całe mnóstwo: zarówno darmowych, jak i płatnych. Przykład jednego z nich to Breakaway Audio Enhancer. Ułatwia on kontrolę dźwięków wydobywających się z urządzenia, a także zwiększa jakość dźwięków – zarówno uruchamianych z dysku twardego, jak i za pomocą przeglądarki internetowej czy ścieżek audio z innych źródeł, w tym również z gier komputerowych.

Jeszcze lepsza jakość obrazu

Podobnie jak dźwięk, w zakresie obrazu i jego jakości w grach komputerowych w ciągu kilkunastu lat nastąpił istny przełom – dziś dostępna jest jakość HD lub full HD, a wcześniej była to tzw. pikseloza. Jak poprawić jakość obrazu i w co zainwestować, by gry sprawiały jeszcze więcej radości? Oto nasze 2 typy:

  1. Dobra karta graficzna – gry komputerowe są coraz bardziej rozbudowane, a ich grafika dopracowana w najmniejszym detalu. Każdy gracz wie, że dobra i wydajna karta graficzna jest niezbędna. Jaką wybrać? Istotne parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów, to wielkość pamięci RAM (obecnie standardem jest 4GB lub więcej), obsługiwana rozdzielczość – warto celować w kartę z rozdzielczością HD lub 4K, rodzaj złącza: popularne to PCI Express, ale dostępne są także inne, np. DVI, HDMI, Display Port.
  2. Monitor gamingowy – by gry były prawdziwą przyjemnością, a jakość obrazu wysoka, warto zainwestować w monitor gamingowy. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Istotne cechy to możliwość regulacji jasnych i ciemnych tonów oraz wysoka rozdzielczość ekranu – przy czym należy pamiętać, że musi być ona dopasowana do wydajności VGA. Inna ważna funkcjonalność to stopka z regulacją wysokości, by ustawić jej położenie idealnie dopasowując monitor do swoich potrzeb i wielogodzinnych maratonów gier. Wybierając monitor gamingowy, pamiętać należy także, by technologia synchronizacji obrazu była zgodna z posiadaną przez gracza kartą graficzną. Jeśli chodzi o wielkość cali, standardem są monitory gamingowe o przekątnej ekranu 24 cale i rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, ale na rynku dostępne są też inne propozycje, liczące np. 22, 25 lub 27 cali. 

Co jeszcze zwiększy doznania gracza? 

Nie tylko nowoczesne podzespoły komputerowe czy innowacyjne programy zwiększają doznania gracza. Niemniej istotne jest to, jak urządzi on swoje stanowisko. By z elektronicznej rozrywki w wirtualnych światach czerpać jeszcze więcej radości, warto rozważyć zakup: 

  • fotelu gamingowego – sesje gier komputerowych trwają długie godziny. By gracz czuł się komfortowo, a jego plecy, szyja i kręgosłup nie bolały podczas takiego maratonu, warto zainwestować w odpowiednie krzesło. Na rynku dostępnych jest wiele foteli gamingowych, które zostały starannie zaprojektowane, a ich kształt tak wyprofilowany, że sylwetka gracza przyjmuje w nich naturalną pozycję. Fotele gamingowe zostały wyposażone w szereg udogodnień, takich jak profilowane oparcie, ergonomiczne podłokietniki, zagłówki, poduszki pod głowę i plecy. Ważne jest także, by fotel i poszczególne jego elementy można było w szerokim zakresie regulować. 
  • biurka gamingowego – również w asortymencie biurek pojawiło się coś specjalnie dla fanów gier. Biurka gamingowe zostały zaprojektowane, by wspierać gracza podczas jego pasji. Wytrzymały, gładki blat, wloty na przewody, uchwyt na kubek i słuchawki to tylko kilka funkcji, w które taki mebel został wyposażony. Biurka gamingowe to udane połączenie funkcjonalności z nowoczesnym designem – ich kształt, kolory, materiały i inne dodatki, np. podświetlane na kolorowo LED-owe listwy – będą prawdziwą ozdobą każdego gamingowego stanowiska. 

2 thoughts on “Niezbędnik gracza – co poprawi dźwięk, obraz i doznania?

  • Mam pytanie jaka karta graficzna do 1500zł, do profesora Intel Core i5 10400 ? Zależy mi na czymś dobrym głównie do gier.

    Odpowiedz
  • Mateusz

    GTX 1660 / GTX1080Ti / RTX 3060Ti (może) / 5600XT
    Byle nie RTX 2060, bo to bezsens.
    W tym momencie najlepiej by było jakąś używkę poszukać bo ceny grafik są chore. Dolar jest bardzo wysoki i karty graficzne dawno juz takie drogie nie były.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 13 = 23