Kamery IP – bezpieczna rozdzielczość w monitoringu
Kamery sieciowe, inaczej określane jako kamery IP, są w stanie zapewnić bardzo wysoki poziom rozdzielczości dla maksymalnej ochrony.
Aby monitoring mógł zapewnić właściwe bezpieczeństwo, system powinien uwzględniać kamery o wysokiej rozdzielczości. Dzięki nim można bez problemu odczytać nawet oddalone tablice rejestracyjne czy rysy twarzy przestępców. W tym celu stosowane są nowoczesne kamery IP, czyli kamery sieciowe.
Czym jest kamera sieciowa IP?
Aktualnie na rynku znajduje się szeroka gama kamer do prowadzenia monitoringu. Wśród nich dużym zainteresowaniem cieszą się produkty określane jako IP camera, czyli inaczej kamera IP. Tego typu kamery od monitoringu rekomendowane są wtedy, gdy ważne jest uzyskanie najlepszej jakości przekazywanego obrazu, co przekłada się na bezpieczeństwo systemu monitoringowego.
Poprzez kamery IP monitoring staje się efektywniejszy, ponieważ mogą one oferować bardzo wysoką rozdzielczość. W użyciu znajdują się nie tylko kamery pozwalające na nagrywanie w rozdzielczości Full HD, ale również kamery dochodzące do 32 megapikseli, które zapewniają znacznie szersze pokrycie obrazu w panoramie.
Warto też podkreślić, że kamery IP pracują w ramach sieci monitoringowych IP, które cechują się wysoką przepustowością, dlatego możliwe jest wtedy sprawne przesyłanie danych z kamery do pozostałych elementów systemu. Nowoczesne systemy monitoringu IP umożliwiają także podgląd obrazu przez internet.
Rodzaje kamer IP
W użyciu znajdują się różne urządzenia typu IP camera. Zaliczają się do nich poniższe rodzaje:
- Kamery IP tubowe – charakteryzują się wydłużonym kształtem tuby, stąd też wzięła się ich nazwa. Wykorzystywane są w wielu zastosowaniach, pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości obrazów. Przy zakupie należy wziąć pod uwagę ich rozmiary.
- Kamery IP kopułkowe – wyróżniają się półokrągłą konstrukcją składającą si z kamery umieszczonej w kopule. Obracają się w określonym zakresie. Zajmują mało miejsca.
- Kamery IP obrotowe – to kamery, które cechują się bardzo dużym zakresem ruchomości, dlatego montowane są w miejscach, w których ważne jest uzyskanie szybkiej reakcji z opcją ruchu kamery.
- Kamery IP kompaktowe – cechują się niewielkimi rozmiarami, dlatego sprawdzają się do montażu w ograniczonych przestrzeniach.
- Kamery IP fisheye – dają efekt rybiego oka, powalając na dostrzeżenie szerokiego, lecz nieco zniekształconego pola obrazu.
- Kamery IP termowizyjne – wykorzystują efekt termowizji.
Więcej informacji o kamerach tubowych, a także innych typach kamer używanych w monitoringu można znaleźć na stronie internetowej sklepu EC System: https://sklep-ecsystem.pl/category/telewizja-przemyslowa-monitoring-ip-kamery-ip-kamery-ip-tubowe.
Zatem poprzez zastosowanie kamery IP można uzyskać bardzo wysoki poziom ochrony w tych miejscach, w których bardzo ważne jest dokładne monitorowanie osób czy mienia. Duża rozdzielczość tych kamer oraz szeroka gama dostępnych wariantów powodują, że obecnie stosowane są one tak często w realizacji nowoczesnych systemów monitoringowych.