Parapety pasujące do wnętrza. Co warto wybrać?

Wewnętrzne parapety mogą być eleganckim dopełnieniem wnętrza. Co warto kupić? Sprawdź te porady!

Parapet jest jednym z tych elementów wnętrza, na który często nie zwracamy uwagi przy jego aranżacji. Jednak odpowiednio dobrany może sprawić, że będzie ono prezentowało się jeszcze piękniej. Osobom wybierającym parapety Lublin może zaoferować dostęp do wielu tych materiałów. Na co warto się zdecydować?

Parapety drewniane

Drewno jest materiałem pasującym do wielu wnętrz. Dzięki niemu można je ocieplić, nadać im przytulny wygląd. Parapety z drewna najlepiej sprawdzają się w tych wnętrzach, w których chce się uzyskać taki właśnie efekt, na przykład w aranżacjach skandynawskich, klasycznych, shabby chic czy rustykalnych. Drewniane parapety najczęściej wykonuje się z jednej deski litej, którą zabezpiecza się warstwą lakieru albo oleju. Można też wykonać je z mozaiki drewnianej, lecz jest to większy wydatek. Warto pamiętać o tym, że drewno pod wpływem wilgoci może butwieć, dlatego nie należy ustawiać na nim wilgotnych przedmiotów, na przykład kwiatków bez podstawek.

Parapety kamienne

Kamień jest przez wielu uznawany za materiał doskonały. Wykonuje się z niego wiele elementów aranżacji wnętrza, na przykład podłogi, schody, blaty. Również świetnym wyborem mogą być parapety kamienne. Do wykonania parapetu stosuje się najczęściej kamień jak marmur albo granit. Występuje on w wielu różnych kolorach, dlatego można dopasować go do wnętrza, aby nadać mu atrakcyjny wygląd. Kamień naturalny jest wytrzymały, trwały, odporny na czynniki zewnętrzne, chociaż może wymagać impregnacji, na przykład jest to konieczne w przypadku marmuru. Kamienne parapety pasują do wielu wnętrz, na przykład do eleganckich wystrojów w stylu klasycznym lub do stylu nowoczesnego.

Parapety z konglomeratu kamiennego

Konglomerat kamienny to materiał, który powstaje ze zmielonego kamienia naturalnego łączonego z żywicą służącą jako lepiszcze. Powstała masa służy do uformowania elementu, na przykład parapetu. Parapety z konglomeratu kamiennego wyróżniają się estetycznym wyglądem imitującym kamień naturalny, ale są od niego tańsze. Są też bardziej odporne na czynniki zewnętrzne, na przykład wilgoć.

Parapety z płyt drewnopochodnych

Tego typu parapety są bardzo popularne, ponieważ są niedrogie i wyglądają atrakcyjnie. Parapety z płyt drewnopochodnych, na przykład płyt MDF, są solidne, trwałe, a także mogą posłużyć na wiele lat. W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje parapetów z płyt drewnopochodnych, na przykład parapety imitujące drewno w różnych wybarwieniach, kamień naturalny, beton, dlatego można dostosować je do stylu wnętrza. 

Nakładki na parapety

To propozycja przeznaczona dla osób, które chciałyby odnowić wygląd obecnego parapetu. Nakładki wykonane z tworzywa sztucznego po prostu nasuwane są na parapet, aby nadać mu estetyczny wygląd. Można zamówić je w różnych wymiarach – długościach, szerokościach i wysokościach, by dopasować je do parapetu we wnętrzu. Osobom chcącym zamówić parapety, producenci z Lublina dają możliwość zakupienia wszystkich z powyższych typów parapetów – także na wymiar.

One thought on “Parapety pasujące do wnętrza. Co warto wybrać?

  • 21 stycznia, 2021 o 10:53 am
    Permalink

    Brałam pod uwagę parapety marmurowe, jednak osoba z rodziny zdecydowała się na takie i nie była zadowolona. Faktycznie wyglądają bardzo ładnie oraz elegancko, problem jest jednak w ich wytrzymałości. Wystarczy położyc na nich filiżankę z kawą czy coś innego co moze je przebarwić. Przebarwienia potem się nie pozbędziemy.

    Konglomerat może bardzo dobrze naśladować naturalny marmur oraz nic się nie przebarwia!

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 + = 73