Biznes, Firma, E-biznes

Kiedy powinno się korzystać z odzieży roboczej?

Odzież robocza jest przeznaczona do wykonywania różnych czynności na stanowiskach pracy. W jakich sytuacjach wskazane jest jej stosowanie? Jakie są główne rodzaje odzieży roboczej? Gdzie można ją kupić?

Co to jest odzież robocza?

Rozpocznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest odzież robocza, ponieważ termin ten nie zawsze jest znany.

Odzieżą roboczą nazywa się rodzaj odzieży pracowniczej, która ma na celu zapewnienie pracownikom podstawowego zabezpieczenia podczas wykonywania obowiązków. Służy ona głównie do ochrony przed zniszczeniem odzieży własnej oraz przed jej zabrudzeniem podczas pracy. Dodatkowo może ona również poprawiać komfort i może mieć też właściwości reklamowe, gdy umieści się na niej logo firmy, informacje o jej ofercie.

Kiedy pracodawca powinien przekazać odzież roboczą pracownikowi?

Przepisy dotyczące BHP oraz prawa pracy określają, że pracodawca powinien wyposażyć pracowników w odpowiednie wyposażenie do wykonywania obowiązków zawodowych. Zalicza się do nich również odpowiednia odzież.

Odzież robocza powinna być przekazana przez pracodawcę pracownikom w przypadku, gdy ich własna odzież może być zabrudzona lub zniszczona podczas wykonywania pracy. Dotyczy to zatem różnych stanowisk, na przykład w warsztatach, firmach produkcyjnych, przemysłowych, w magazynowaniu.

Warto też podkreślić, że pracodawca może przekazać pracownikom ubrania również wtedy, gdy nie ma takiego obowiązku. Często jest to stosowane po to, aby stworzyć ujednolicony wygląd strojów pracowników, co ma pozytywny wpływ na odbiór firmy przez jej otoczenie i pozwala na zwiększenie jej rozpoznawalności.

Rodzaje odzieży roboczej

Kategoria ubrań roboczych jest bardzo szeroka i włącza ona różne rodzaje ubrań, które mogą być stosowane na wielu stanowiskach.

Do odzieży roboczej zaliczane są głównie:

  • kurtki – przejściowe i zimowe
  • spodnie – klasyczne do paska oraz spodnie ogrodniczki
  • koszulki – t-shirty, koszulki polo
  • koszule
  • bielizna termiczna
  • czapki z daszkiem
  • buty robocze

W takich wariantach dostępna jest również odzież polskich marek, na przykład oferuje ją producent odzieży roboczej Mark Helper, którego ubrania cieszą się dużym powodzeniem wśród klientów biznesowych.

Jak dobrać właściwą odzież roboczą?

Dobór odpowiedniej odzieży roboczej dla pracowników jest szczególnie istotny, ponieważ dzięki niej mogą oni bezpieczniej i wygodniej wykonywać swoje obowiązki zawodowe. O czym powinno się pamiętać przy jej wybieraniu?

Przede wszystkim ubrania robocze muszą być dostosowane do warunków panujących na danym stanowisku pracy. Trzeba więc uwzględnić rodzaj prowadzonych czynności, warunki temperaturowe, zagrożenia, na które narażeni są pracownicy. Dzięki temu można następnie dostosować ubrania, które będą odpowiadały pracownikom w pełni.

Trzeba również uwzględnić porę roku, podczas której ubrania mają być używane. Latem zaleca się używanie lżejszej, przewiewnej odzieży, natomiast na zimę przeznaczone są specjalne ubrania ocieplane, które dają większy komfort termiczny pracownikom.

Nie można również zapominać o doborze odpowiednich ubrań pod kątem rozmiarowym. Tutaj trzeba zapytać pracowników o to, jakie rozmiary noszą, by zamówić dla nich odpowiednie ubrania. Należy też zapoznać się z tabelą rozmiarów producentów.

Gdy odzież ma być używana również w celach marketingowych, warto wybrać producenta, który będzie mógł ją spersonalizować. Wykonuje się na niej wtedy nadruki albo hafty, na przykład z logo firmy. Można również dobrać odzież pod kątem jej kolorystyki do barw charakterystycznych dla firmy.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 5