Zdrowie, Medycyna

Jakie usługi wykonuje chirurg stomatolog?

Chirurgia stomatologiczna jest jedną z kluczowych specjalności w zakresie stomatologii, która obejmuje szereg zabiegów mających na celu diagnozowanie i leczenie schorzeń w obrębie jamy ustnej oraz przyległych struktur. Chirurg stomatolog jest wyspecjalizowanym lekarzem, który ma odpowiednie umiejętności i wiedzę do przeprowadzania skomplikowanych zabiegów, które często wymagają precyzji i zaawansowanych technik operacyjnych. W ramach praktyki chirurgicznej wykonywane są procedury o zróżnicowanym stopniu trudności – od podstawowych ekstrakcji zębów po zaawansowane operacje rekonstrukcyjne. Poniżej omówię trzy główne służby, które świadczy chirurg stomatolog.

Ekstrakcje zębów i chirurgiczne usuwanie ósemek

Podstawowy zakres usług chirurgii stomatologicznej stanowi usuwanie zębów, które stało się konieczne z powodu głębokiego próchnienia, zaawansowanego zapalenia okołowierzchołkowego lub innych komplikacji, czy też w ramach przygotowania do ortodontycznego leczenia korygującego zgryz. Szczególnie wymagające są ekstrakcje ósmych zębów trzonowych, czyli popularnych „zębów mądrości”, które często nie mają wystarczającej przestrzeni, by wyrosnąć prawidłowo i mogą wywoływać ból, zmiany zapalne, a także deformacje w linii zębów. Chirurg stomatolog, używając specjalnych narzędzi, przeprowadza zabieg usuwania zębów pod miejscowym znieczuleniem, dbając o jak najmniejsze uszkodzenie okolicznych tkanek i minimalizując ból i dyskomfort pacjenta.

Leczenie chorób przyzębia i implantologia

Chirurg stomatolog zajmuje się także leczeniem schorzeń przyzębia, w tym głównie zaawansowanej postaci choroby dziąseł, jaką jest paradontoza. Występuje ona, gdy zachodzący proces zapalny prowadzi do niszczenia struktur podtrzymujących ząb, co może kończyć się jego utratą. W ramach leczenia chirurgicznego może być konieczne głębokie oczyszczenie kieszonek dziąsłowych, a także regeneracja tkanki kostnej lub implantacja sztucznych zębów. Implantologia to aspekt chirurgii stomatologicznej polegający na umieszczaniu w kości szczęki lub żuchwy implantów – titaniumowych „śrub”, które zastępują korzeń utraconego zęba. Na implantach możemy następnie osadzić korony, mosty lub protezy, co pozwala nie tylko przywrócić funkcję żucia, ale i estetykę uśmiechu.

Chirurgiczne leczenie wad i urazów twarzoczaszki

Chirurgia stomatologiczna jest również niezbędna w przypadku konieczności korekty wad zgryzu, które wymagają interwencji operacyjnej – zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów. Wychodząc naprzeciw schorzeniom takim jak wady rozwojowe czy wynikające z urazów, chirurg stomatolog przeprowadza operacje, które polegają na przestawianiu kości szczęki i/lub żuchwy, aby poprawić ich położenie względem siebie i usprawnić funkcję żucia oraz mówienia. W razie urazów, takich jak złamania kości twarzoczaszki, chirurg przejmuje odpowiedzialność za odbudowę zniszczonych struktur, wykorzystując techniki osteosyntezy (stabilizacje za pomocą płytek i śrub).

Podsumowanie

Chirurg stomatolog pełni niezwykle ważną rolę w kontekście zachowania zdrowia i funkcji jamy ustnej. Jego praca jest niezbędna do radzenia sobie z problemami, które wymagają bezpośredniej interwencji chirurgicznej, a zakres świadczonych usług jest obszerny i wymaga wysokiego poziomu ekspertyzy oraz doświadczenia. Od ekstrakcji po zaawansowane zabiegi implantologiczne i rekonstrukcje twarzoczaszki, chirurg stomatolog jest kluczowym specjalistą w dziedzinie stomatologii. Więcej na temat chirurgii stomatologicznej można przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

24 + = 27