Zdrowie, Medycyna

Nowotwory kości – rodzaje, objawy i leczenie

Rak kości jest poważnym schorzeniem, które dotyka układu ruchu. Czym dokładnie charakteryzuje się ten nowotwór? Jakie są jego główne rodzaje? Jakie są rokowani i leczenie tego raka?

Czym jest rak kości?

Rak kości to rodzaj raka, który dotyka kości. Może rozwinąć się w dowolnej kości w ciele, ale najczęściej atakuje kości rąk i nóg. Do zmian nowotworowych kości dochodzi zarówno pierwotnie, jak i mogą mieć one charakter przerzutowy, czyli mogą one pojawić się na skutek innego nowotworu. Rak kości jest stosunkowo rzadkim rodzajem raka, stanowiącym mniej niż 1% wszystkich nowotworów. W większości przypadków pojawia się on na skutek przerzutów – wskazuje lekarz ortopeda z klinikagalena.pl.

Rodzaje raka kości

Nowotwory kości mogą występować w różnych wariantach, które dzielone są na różne kategorie w zależności od miejsca ich występowania. Zaliczane są go nich przede wszystkim:

  • Kostniak – najczęstszy rodzaj raka kości, który zwykle dotyka nastolatków i młodych dorosłych. Rozwija się w komórkach kostnych, które tworzą nową tkankę kości.
  • Chrzęstniak – ten typ raka kości rozwija się w komórkach chrząstki, które znajdują się na końcach kości. Najczęściej występuje u osób dorosłych w wieku powyżej 40 lat.
  • Chrzęstniakomięsak – złośliwa zmiana dotycząca kości i chrząstek, która zwykle pojawia się u osób powyżej 40 roku życia.
  • Mięsak Ewinga – jest to rzadki rodzaj raka kości, który najczęściej osób młodych. Może rozwinąć się w kości lub w tkankach miękkich wokół kości.

Jakie objawy może powodować rak kości?

Nowotwory kości mogą powodować różne objawy, które nierzadko nie są z nimi związane. Znajdują się wśród nich między innymi:

  • Ból kości, który jest uporczywy lub pogarsza się wraz z postępem czasu,
  • Obrzęk i tkliwość w pobliżu dotkniętej kości,
  • Złamania kości osłabionej przez raka,
  • Zmęczenie i osłabienie,
  • Utrata masy ciała.

Gdy pojawiają się takie objawy, warto udać się do lekarza takiego jak ortopeda Bielsko oferuje dostęp do gabinetów ortopedycznych na NFZ i prywatnie. Rozpoznanie nowotworu kości obejmuje przede wszystkim badania obrazowe, takie jak zdjęcia rentgenowskie, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Dodatkowo przeprowadza się biopsję w celu zbadania próbki tkanki z dotkniętej chorobą kości.

Jakie są rokowania w raku kości?

Rokowanie w przypadku raka kości może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak rodzaj i stadium raka, wielkość i lokalizacja zmiana oraz wiek i ogólny stan zdrowia chorego. Im wcześniej nowotwór zostanie wykryty i leczony, tym lepsze będą rokowania. Na przykład 5-letni wskaźnik przeżycia dla osób z kostniakomięsakiem, który nie rozprzestrzenił się poza kość, wynosi około 75-80%, podczas gdy 5-letni wskaźnik przeżycia dla osób z kostniakomięsakiem z przerzutami wynosi około 15-30%.

Jak leczy się raka kości?

Leczenie raka kości może zależeć od rodzaju i stadium raka, a także lokalizacji i wielkości zmiany nowotworowej. Zwykle wykonuje się operację usunięcia kości i otaczającej tkanki, a także dodatkowo przeprowadza się radioterapię oraz chemioterapię w celu zniszczenia komórek nowotworowych, które mogły rozprzestrzenić się na inne części ciała.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 2 =