Hobby

Spełnij swoje marzenie! Kursy lotnicze dla początkujących

Zawsze chciałeś pilotować własny samolot? A może interesują Cię śmigłowce? Teraz możesz zapisać się na kurs lotniczy i spełnić marzenia!

Do tego, aby prowadzić maszynę lotniczą, konieczne są właściwe uprawienia. Aby je zdobyć, należy zapisać się na lotnicze kursy, które dotyczą określonego obszaru, a dokładnie samolotu, który ma być pilotowany. Dzisiaj takie kursy są dostępne również w Polsce, dlatego wtedy, gdy chcesz zdecydować się na zdobycie własnych uprawnień, masz taką możliwość. Jakie szkolenia lotnicze są dostępne? Jak wybrać najlepszą szkołę? Z jakimi kosztami trzeba się wtedy liczyć?

Szkolenia lotnicze – rodzaje

Do dostępnych obecnie lotniczych kursów zaliczają się różne zajęcia. Jak wspomniano wcześniej, kurs wybiera się wtedy pod kątem konkretnego urządzenia lotniczego, jakie chce się pilotować.

Najczęściej szkolenia dzieli się na trzy kategorie:

 • samolotowe
 • ultralekkie statki powietrzne
 • śmigłowcowe

W ramach powyższych kursów wybiera się potem samolot, jaki pragnie się pilotować. W zależności od kursu można także otrzymać określone uprawnienia, na przykład PPL(A) i (H) oraz CPL(A) i (H) czy też praktyki do ATPL(A) frozen.

Tutaj warto poświęcić swój czas na zapoznanie się z zakresem kursów, a także z bazą szkoły, aby polatać wtedy na najlepszym sprzęcie. Takie informacje można obecnie bez problemu znaleźć w internecie. 

Jak wybrać dobrą szkołę lotniczą?

Jeżeli chcesz zapisać się na kursy lotnicze, w takim przypadku warto wybrać dobrą szkołę lotniczą. Wprawdzie nie jest ich bardzo dużo, ale nie oznacza to, że wystarczy udać się do tej najbliższej, aby dobrze nauczyć się pilotować jakiś statek powietrzny. Dobra szkoła lotnicza przede wszystkim powinna posiadać odpowiednie uprawnienia do prowadzenia zajęć w tym właśnie zakresie. Powinna ona znajdować się na liście Rejestru Podmiotów Szkolących nr 04, który wydawany jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, a także powinna mieć organizacji szkolenia lotniczego ATO-72.

Następnie powinna ona wyróżniać się dobrą bazą, czyli nowoczesnymi, bezpiecznymi samolotami, śmigłowcami. Duża baza powoduje też, że nie będzie problemów z wyborem dogodnych terminów lotów. Naturalnie, duże znaczenie ma także kadra, którą powinny tworzyć osoby posiadające odpowiednie uprawnienia do prowadzenia szkoleń oraz lotów. Oczywiście, zawsze warto też sprawdzić opinie przed skorzystaniem z oferty szkoły lotniczej. Te można znaleźć online – wtedy można ocenić, czy rzeczywiście konkretna szkoła jest dobrym miejscem na kursy lotnicze czy też lepiej poszukać jakiegoś innego miejsca.

Szkolenia lotnicze – cennik

Gdy chcesz zdecydować się na skorzystanie z oferty szkolenia lotniczego, musisz przygotować się na większy wydatek. Jakie są koszty tego typu kursów?

Na ogólne koszty wpływają głównie wybrana maszyna latająca, a także zakres kursu. Składają się one na kurs teoretyczny oraz praktyczny. Dodatkowo konieczne będą opłaty za inne rodzaje usług, na przykład za ubezpieczenie.

Przykładowy cennik kursów:

 • kurs teoretyczny do licencji PPL (A) grupowy – 3 tysiące złotych 
 • kurs teoretyczny do licencji PPL (H) grupowy – 4,5 tysięcy złotych
 • szkolenie praktyczne za jedną godzinę na sprzęcie Robinson R44 – 2,5 tysiąca złotych 
 • szkolenie praktyczne za jedną godzinę na sprzęcie DA20 C1 – szkolenia PPL i VFR NOC – 800 złotych 
 • szkolenie praktyczne za jedną godzinę na sprzęcie DA20 C1 – szkolenia CPL i FI – 1 tysiąc złotych 
 • szkolenie praktyczne za jedną godzinę na sprzęcie Piper PA44 – 2 tysiące złotych 
 • szkolenie na symulatorze lotów za godzinę – 350 złotych 

One thought on “Spełnij swoje marzenie! Kursy lotnicze dla początkujących

 • Przez jakis czas spotykałam się z lotnikiem oraz nie sądzilam, ze zrobienie takich testów jest łatwe. Nie zrozumcie mnie tutaj źle, wiem,ze wymaga przeszkolenia i byle kto tego nie zda, ale wydawało mi się, ze nie jest to możliwe dla zwykłej szarej osoby A tutaj taka niespodzianka.

  Znajomy miał nawet własny samolot.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

72 + = 76