Dom, Ogród, Wnętrza

Jak urządzić ogród zimowy?

Ogrody zimowe wypełnione roślinami i wygodnymi meblami to doskonałe miejsce na odpoczynek. Podpowiadamy, co można zrobić z ogrodem zimowym, jakie warto tam umieścić rośliny i dlaczego powinien się go sprawić każdy miłośnik przyrody?

Ogród zimowy

Ogrody zimowe to nic innego jak specjalne dobudówki, które można umieścić na swojej działce. Zazwyczaj przylegają bezpośrednio do domu mieszkalnego, ale mogą stanowić również osobny budynek. Ich ściany są wykonane z grubego szkła, dach natomiast zwykle nie przepuszcza promieni słonecznych. Na taki ogród można się zdecydować podczas budowy domu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wybudować go o wiele później. Należy jednak pamiętać, że aby wybudować ogród zimowy o powierzchni powyżej 25 metrów kwadratowych potrzeba specjalnego zezwolenia. W celu uzyskania pozwolenia trzeba udać się do odpowiedniego urzędu.

Rodzaje ogrodów zimowych

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje ogrodów zimowych, są nimi ogrody sezonowe i całoroczne. Czym się różnią? Ogród sezonowy jest wykonany ze znacznie lżejszego materiału i nie potrzebuje fundamentów. Niestety, jak sama nazwa na to wskazuje, jest zdatny do użytkowania wyłącznie w sezonie. Sezon ten trwa od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zimą w takiej dobudówce jest za zimno i nie sposób tam przebywać. Jest to jednak doskonałe miejsce do przechowywania roślin ogrodowych, które podczas innych pór roku znajdują się w doniczkach na werandzie, tarasie czy po prostu w ogrodzie. Natomiast ogród zimowy całoroczny posiada ogrzewanie. Z tego też powodu jego konstrukcja jest ciężka i wymaga budowy fundamentów, co zniesie ze sobą dodatkowe koszty. Dzięki ogrzewaniu możemy przebywać w takim ogrodzie przez cały rok. Warto widzieć, że możemy przerobić go nawet na oranżerię i utrzymać tam stałą temperaturę w okolicach 30 stopni Celsjusza, by hodować egzotyczne rośliny.

Meble w ogrodzie zimowym

Ogród zimowy możemy urządzić według własnego uznania. Ogrody sezonowy posłużą raczej jako przedłużenie zwykłego ogrodu, a zimą jako miejsce do przechowywania. Zaś ogród całoroczny może stanowić osobne pomieszczenie (doskonałe do odpoczynku) albo przedłużenie innego pokoju. Zwykle jest drugą częścią salonu albo po prostu jadalnią. Można umieścić w nim długi stół i organizować przy nim spotkania z rodziną i bliskimi. Szklane ściany doskonale chronią przed deszczem, śniegiem i silnym wiatrem, dlatego jest to doskonałe miejsce dla każdego miłośnika natury, który chce zawsze przebywać blisko przyrody, niemal być w ogrodzie, ale warunki atmosferyczne zwyczajnie mu na to nie pozwalają.

Rośliny w ogrodzie zimowym

W każdym ogrodzie zimowym powinny znaleźć się wygodne meble, ale i rośliny. Wybierając odpowiednie kwiaty musimy pamiętać o warunkach panujących w naszym ogrodzie (temperaturze i ilości światła słonecznego w ciągu dnia). Ogród zimowy, który ma wystawę słoneczną, czyli południową, niemal przez cały dzień ma do czynienia z promieniami słonecznymi. W takim miejscu powinny pojawić się rośliny, które lubią ciepło i słońce, czyli fikusy, oleandry, zielistki, kaktusy, kalatee, krotony, męczennice czy kordyliny i koleusy. W ogrodach skierowanych na wschód lub zachód jest mniej słońca. Doskonale będą tam rosnąć filodendrony, bluszcze, paprocie, anturium, skrzydłokwiaty, zamiokulkasy, maranty, dieffenbachie czy sępolia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 − = 48