Dom, Ogród, Wnętrza

Ziemia ogrodowa – co wybrać do swojego ogrodu?

Jakość ziemi ogrodowej ma duże znaczenie dla wzrostu roślin. Właśnie dlatego w sklepach czeka wiele typów ziemi o różnych właściwościach. Co kupić?

Trawa, kwiaty, krzewy, drzewa owocowe czy warzywa – wszystkie z tych roślin wymagają odpowiedniej ziemi ogrodowej. Nie zawsze ziemia w ogrodzie jest na tyle dobrej jakości, że pozwala na intensywną wegetację zieleni. Czasami więc konieczne jest zastosowanie dodatkowej ziemi. W przypadku materiału jak ziemia ogrodowa Kraków jest miastem, gdzie można kupić ją w praktycznie każdym markecie i centrum ogrodniczym. Co wybrać?

 

Kiedy konieczne jest zastosowanie ziemi ogrodowej?

Aby dowiedzieć się, czy zastosowanie dodatkowej ziemi ogrodowej jest konieczne, należy przede wszystkim przyjrzeć się bliżej rodzajowi gruntu na działce. Aby to zrobić, wystarczy tylko wykopać w ziemi niewielki dołek, a potem wziąć w ręce grudkę ziemi i sprawdzić jej budowę.

 

Rodzaje gruntów:

  • Gleba piaszczysta – łatwo się rozsypuje i nie można je formować. Tego typu gleba wymaga częstego podlewania, ponieważ jest przepuszczalna i narażona na przegrzanie. Zawiera też mało składników pokarmowych.
  • Gleba gliniasta – jest lepka, ciężka, plastyczna. Zawiera dużo składników pokarmowych, jednak jej minusem jest niska przepuszczalność, co powoduje, że może zalegać w niej wilgoć.
  • Gleba gliniasto-piaszczysta – gleba o dobrych właściwościach, która nadaje się do formowania, ale także zawiera drobinki piasku.

 

W przypadku gleby piaszczystej i gliniastej konieczne będzie zastosowanie dodatkowej ziemi ogrodowej, aby poprawić jej właściwości.

 

Gdy potrzebna jest ziemia ogrodowa Kraków może zaoferować szybki dostęp do sklepów, które prezentują rozbudowany asortyment tych materiałów.

 

Jak wybrać dobrą ziemię ogrodową?

W sprzedaży można znaleźć wiele różnych rodzajów ziemi ogrodowej, dlatego często pojawia się tutaj pytanie – na co się zdecydować?

 

Najczęściej kupowana jest uniwersalna ziemia ogrodowa. To ziemia, która jest zasobna w składniki odżywcze i nadaje się do praktycznie każdego rodzaju rośliny. Można zatem zastosować ją pod kwiaty, krzewy, drzewa czy też warzywa. Obecnie w sprzedaży można kupić także specjalne podłoża do upraw ekologicznych, które powstają bez udziału potencjalnie szkodliwych substancji.

 

Gdy zamierza się uprawiać kwiaty, można zdecydować się na ziemię kwiatową, której profil składników odpowiada wymaganiom tych roślin. Analogicznie można zdecydować się na podłoże do warzyw.

 

Dostępne są także specjalne podłoża do konkretnych typów roślin, na przykład do ziół, cytrusów, borówek, rododendronów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 8 = 17