Dom, Ogród, Wnętrza

Karnisze szynowe – czym są i kiedy warto je wybrać?

Szynowe karnisze mogą być bardzo dobrym wyborem do wielu wnętrz. Jak są one zbudowane? Kiedy warto się na nie zdecydować?

Gdy wybiera się karnisze przeznaczone do domu albo do mieszkania, trzeba w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jaka konstrukcja tego typu produktu będzie odpowiednia. Poza popularnymi karniszami drążkowymi w sprzedaży znajdują się również karnisze szynowe, które także mają wielu fanów.

Jak zbudowane są karnisze szynowe?

Karnisze szynowe to rodzaj karniszy, który wykorzystują system szyn do zawieszania i przesuwania zasłon.

Zazwyczaj są wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego i zawierają komplet haczyków lub rolek, które przesuwają po torze stworzonym przez szynę. Również karnisze szynowe mogą mieć osłony oraz oświetlenie ledowe.

Karnisze szynowe – rodzaje

Obecnie karnisze szynowe są oferowane przez producentów w wielu wariantach, dlatego można podzielić je na różne kategorie. Zaliczane są do nich:

Karnisze szynowe jednorzędowe

Takie karnisze składają się z jednego toru i dzięki temu przeznaczone są one do powieszenia tylko jednego rzędu osłon okiennych, na przykład zasłon albo firanek.

Karnisze szynowe dwurzędowe

Takie karnisze mają dwa tory, na których można powiesić przy sobie równolegle firanki i zasłony, dlatego mogą być one przesuwane niezależnie od siebie.

Karnisze szynowe sufitowe

Pod kątem montażu karnisze sklep.voppi.eu szynowe dostępne są jako sufitowe, które montowane są do sufitu. Najczęściej polecane są one do pomieszczeń o średniej wysokości sufitów.

Karnisze szynowe ścienne

Takie karnisze mają uchwyty przeznaczone do zamontowania ich na ścianie. Mogą być używane też w wyższych pomieszczeniach.

Kiedy warto wybrać karnisz szynowy?

Istnieje kilka powodów, dla których karnisze szynowe mogą być dobrym wyborem do domu albo do mieszkania.

Przede wszystkim są one idealne do ciężkich zasłon, ponieważ system szynowy może wytrzymać większy ciężar niż tradycyjne karnisze.

Także gwarantują one bezwysiłkowy, płynny sposób przesuwania zasłon, ponieważ przesuwane są one po szynie.

Warto też wskazać, że mają one nowoczesny wygląd, ponieważ szyna jest ukryta i nie wpływa na ogólną estetykę pomieszczenia.

Dodatkowo należy wskazać, że karnisze szynowe mogą być używane również przy oknach narożnych oraz w wykuszach, ponieważ mogą być one wyposażone w elementy takie jak narożniki o różnych kątach.

Warto jednak pamiętać o tym, że karnisze nie będą nadawały się do używania ze wszystkimi rodzajami zasłon okiennych oraz firanek, na przykład z tymi wyposażonymi w duże oczka metalowe. Karnisze szynowe najlepiej nadają się do osłon z haczykami i wieszanych na żabkach.

Gdzie kupić karnisz szynowy?

Aktualnie karnisze szynowe są oferowane przez wielu producentów i można kupować je bez większych problemów w sklepach internetowych oraz stacjonarnych.

Przy doborze odpowiedniego karnisza należy wziąć pod uwagę kwestie związane z potrzebną długością, a także z liczbą torów w karniszu. Także warto wziąć pod uwagę jego budowę, na przykład można wybrać karnisz z osłoną albo podświetleniem LED.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

40 + = 50