Motoryzacja

Wał napędowy – objawy uszkodzenia. Jak je rozpoznać?

Samochody wyposażone w wał napędowy są narażone na jego uszkodzenie. Najczęściej towarzyszą mu charakterystyczne objawy odczuwane podczas jazdy.

Element jak wał napędowy jest spotykany w wielu pojazdach, między innymi w samochodach osobowych, dostawczych, ciągnikach, maszynach rolniczych i budowlanych. Jego głównym zadaniem jest przenoszenie momentu obrotowego na komponenty wchodzące w skład układu napędowego. Gdy dochodzi do uszkodzenia wału, wtedy może on uniemożliwić korzystanie z pojazdu i konieczne jest dokonanie jego wymiany na nowy.

Budowa wału napędowego

Wał napędowy ma postać rury, która składa się z kilku różnych elementów:

  • korpus
  • łożysko podporowe
  • połączenie przesuwne (wielopust)
  • przegub krzyżakowy
  • złącze kołnierzowe

Elementy te są ze sobą odpowiednio spasowane, a wał montowany jest w miejscu, w którym łączy się on z mostem napędowym oraz ze skrzynią biegów.

Przyczyny usterek wału napędowego

Chociaż wał napędowy uznawany jest za bardzo trwały element, to jednak z czasem jest on narażony na powstawanie usterek. Dodatkowo sprzyjają im nieprawidłowa jazda samochodem powodująca jego nadmierną eksploatację, a także wypadki i kolizje.

Główne przyczyny uszkodzenia wału napędowego to:

  • nadmierna eksploatacja wynikająca z dużego przebiegu kilometrów samochodu
  • niesprzyjające warunki eksploatacji – usterki pojawiają się podczas częstych jazd wyboistymi, nierównymi trasami
  • brak konserwacji wału napędowego, między innymi jego wyważania i smarowania, co sprzyja pojawianiu się usterek

Uszkodzenia wału napędowego – jak je rozpoznać?

Gdy wał napędowy jest uszkodzony, wtedy objawy usterki można zauważyć w trakcie jazdy samochodem.

Pierwszym charakterystycznym objawem uszkodzenia jest stukanie, które słuchać spod powierzchni podłogi samochodu. Jest ono słyszalne mocniej podczas przyspieszania pojazdu. Mogą także towarzyszyć mu wibracje i drgania, które czuć wtedy, gdy spuści się nogę z gazu.

Drugim objawem pojawiającym się w przypadku uszkodzenia wału napędowego jest bicie kierownicy, które odczuwane jest podczas jazdy.

Trzecim symptomem wskazującym na uszkodzenie jest spadek mocy pojazdu, dlatego samochód nie jest już tak dynamiczny przy ruszaniu czy wyprzedzaniu.

Naprawa usterek wału napędowego

Gdy dochodzi do uszkodzenia wału napędowego, wtedy najczęściej konieczne jest wymienienie element na nowe.

Można próbować go naprawiać, jednak najczęściej jest to tylko tymczasowa naprawa, ponieważ w niedługim czasie awaria może powrócić. Lepszy efekt może dać profesjonalna regeneracja wału napędowego, jednak także nie jest ona w stanie zastąpić nowego elementów.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 82 = 88