Prawo

Jakie umowy muszą być zawarte u notariusza?

Według obowiązujących przepisów wybrane typy umów muszą mieć formę aktu notarialnego, co oznacza, że muszą być one podpisane u notariusza. Jakich dokładnie umów to dotyczy? Jak odbywa się sygnowanie takiego aktu?

Dlaczego niektóre umowy trzeba zawierać notarialnie?

Wiele umów może być zawartych przez strony w dowolnym miejscu i momencie. Wystarczy tylko przygotowanie dwóch egzemplarzy umów oraz ich sygnowanie przez strony. Ma to miejsce między innymi w przypadku umów o pracę, umów cywilnoprawnych, umów wynajmu mieszkania.

Przepisy wskazują jednak, że konkretne rodzaje umów należy podpisać w kancelarii notarialnej. Dotyczy to przede wszystkim tych umów, które mają szczególne skutki prawne i odnoszą się do konkretnych typów czynności prawnych prowadzonych przez osoby fizyczne, prawne.

Gdy konkretne umowy nie zostaną zawarte w formie aktu notarialnego, w takiej sytuacji nie będą one miały skutków prawnych, więc nie będzie można na ich podstawie przeprowadzić konkretnych czynności.

Akt notarialny – kiedy jest on konieczny?

Spisanie umowy w formie aktu notarialnego konieczne jest w wielu sytuacjach. Jakie umowy muszą mieć taką właśnie postać?

Do umów wymagających formy aktu notarialnego zaliczane są głównie:

  • umowy sprzedaży i kupna nieruchomości
  • umowy darowizny nieruchomości
  • działy spadku dotyczące nieruchomości
  • testamenty notarialne
  • przyjęcie i odrzucenie spadku
  • zrzeczenie się dziedziczenia
  • oświadczenie darczyńcy przekazującego darowiznę
  • umowy dotyczące prawa wieczystego użytkowania
  • umowy wynajmu okazjonalnego – wymagane jest notarialne oświadczenie najemcy
  • umowy wybranych typów spółek, w tym akcyjnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością

Gdzie spisać akt notarialny?

Obecnie takie usługi świadczą kancelarie notarialne na terenie całego kraju, między innymi oferuje je notariusz-kabat.pl.

Z dostępnymi ofertami notariuszy oraz adresami i czasem otwarcia kancelarii można łatwo zapoznać się w sieci.

Jak odbywa się podpisanie aktu notarialnego?

Gdy konieczne jest spisanie aktu notarialnego, należy na początku skontaktować się z wybraną kancelarią notarialną, na przykład telefonicznie albo online. Należy wtedy wskazać rodzaj czynności, jaką zamierza się przeprowadzić. Pracownik wskaże wtedy, jakie dokumenty trzeba do niej przygotować – wyjaśnia kancelaria notariusz-kabat.pl.

Następnie osoby mające podpisać akt notarialny przychodzą do kancelarii i tam w obecności notariusza wysłuchują aktu i podpisują go. Notariusz może też udzielić wtedy dodatkowych informacji dotyczących konkretnych czynności prawnych.

Ze spisaniem umowy notarialnej związany jest określony koszt, który zależny jest głównie od jej rodzaju oraz przedmiotu, którego dotyczy. Dokładne ceny wynikają ze stawek notarialnych oraz można uzyskać je w kancelarii. Wynoszą one od kilkudziesięciu złotych, natomiast mogą kończyć się na ponad tysiącu złotych w przypadku umów dotyczących nieruchomości.

Warto więc pamiętać o tym, że wiele umów wymaga formy aktu notarialnego. W przeciwnym razie nie będą skuteczne!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 5 = 4