Transport i Logistyka

Jak zorganizować transport gabarytowy?

Gabaryty wymagają zastosowania specjalnych środków transportu. Jak je przewozić? Sprawdź, jak zorganizować transport gabarytowy we własnym zakresie i ze specjalistyczną firmą.

Czym są gabaryty?

Pod pojęciem jak gabaryty znajdują się różnego rodzaju towary, których rozmiary i ciężar są na tyle duże, że nie mogą być one zaliczone do standardowych ładunków. Nie ma przy tym jednoznacznej definicji tego, czym są gabaryty, dlatego też termin ten odnosi się do wielu typów towarów.

 

Do przewożenia gabarytów potrzebny jest tak zwany transport gabarytowy, określany także jako ponadgabarytowy czy ponadnormatywny.

 

Jak przewozi się gabaryty?

Jako że gabaryty to szeroka gama różnych ładunków, ich przewóz również może odbywać się za pomocą zróżnicowanych środków transportu.

 

Przykładowo gabaryty jak meble oraz sprzęt AGD podczas przeprowadzki będzie wymagał zastosowania większego samochodu dostawczego, tak zwanego meblowozu. Z kolei gabaryty transportowane przez firmy kurierskie bez problemu mogą zmieścić się w standardowym samochodzie dostawczym.

 

Z kolei gabaryty jak duże zbiorniki, maszyny, części maszyn, konstrukcje metalowe mogą wymagać już zastosowania środków transportu jak specjalne naczepy niskopodwoziowe, które podłączone są do ciągników siodłowych.

 

Jak zorganizować transport gabarytowy?

Transport gabarytowy można prowadzić we własnym zakresie, ale czasami jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług firm specjalizujących się w prowadzeniu usług w tym zakresie.

 

Samodzielnie przewieźć można meble oraz inne wyposażenie czy maszyny. W tym celu, gdy nie ma się odpowiedniego zaplecza, można zdecydować się na jego wynajęcie.

 

Zlecenie transportu gabarytów specjalistycznej firmie to większe bezpieczeństwo i komfort. Firmy te dysponują odpowiednim zapleczem samochodów gotowych do odbioru gabarytów i zapewniają kompleksową obsługę włączającą załadunek i rozładunek towarów.

 

W przypadku największych gabarytów konieczne może być również uzyskanie odpowiednich pozwoleń od zarządców dróg, przygotowanie właściwego planu dojazdu uwzględniającego ewentualne przeszkody drogowe, na przykład światła, znaki, zwężenia, mosty, wiadukty. Zdarza się też, że konieczne jest kierowanie ruchem czy czasowe wyłącznie określonych dróg z użytkowania, ponieważ gabaryt jest tak duży, że uniemożliwia poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego.

 

Z dokładnymi ofertami firm prowadzących usługi w ramach transportu gabarytowego można zapoznać się już teraz online. Na ich stronach internetowych można sprawdzić również ich dotychczasowe realizacje oraz referencje klientów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

33 − = 24