Gospodarka, Przemysł

Jak powinna przebiegać utylizacja odpadów przemysłowych?

Odpady przemysłowe produkowane są przez firmy działające w różnych branżach. Jak należy je utylizować?

Płyny eksploatacyjne, sprzęt elektroniczny, odpady z tworzyw sztucznych czy resztki żywnościowe – do kategorii odpadów przemysłowych zalicza się szeroka gama odpadów, które powstają na skutek procesów przemysłowych. Odpowiednia utylizacja odpadów przemysłowych zapobiega zanieczyszczeniu środowiska, które może być wywołane przez ich niewłaściwe usuwanie.

Odpady przemysłowe – czyli jakie?

Pod pojęciem odpadów przemysłowych znajdują się głównie te, które powstają w toku działalności gospodarczej. Są one zależne od rodzaju procesów zachodzących w zakładzie, dlatego też do tej kategorii zalicza się wiele różnych typów śmieci.

Odpady tego typu produkowane są nie tylko przez fabryki działające w różnych branżach, lecz też przez inne zakłady, na przykład ośrodki medyczne, firmy budowlane, warsztaty samochodowe.

Część odpadów przemysłowych zaliczana jest do odpadów niebezpiecznych. Są one szczególnie groźne dla środowiska naturalnego, w tym także dla człowieka. Właśnie dlatego właściwa utylizacja odpadów przemysłowych ma w tym przypadku tak duże znaczenie.

Przykładowe rodzaje odpadów przemysłowych:

 • farby
 • rozpuszczalniki
 • osady ściekowe
 • sprzęt elektroniczny
 • urządzenia chłodnicze
 • akumulatory
 • żywność po terminie
 • świetlówki
 • odpady ropopochodne
 • tworzywa sztuczne

Klasyfikacja odpadów przemysłowych

Odpady przemysłowe muszą być odpowiednio kategoryzowane. Pod uwagę bierze się wtedy ich źródło, właściwości, a także składniki, jakie zawierają. Gdy odpady przemysłowe przekraczają zawartość określonych substancji, wtedy zaliczane są do odpadów niebezpiecznych.

Klasyfikacja odpadów przemysłowych polega na nadaniu im odpowiedniego kodu. Kody zależne są od grupy, do której zaliczają się dane odpady.

Jak utylizować odpady przemysłowe?

Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca odpowiedzialny jest za właściwą utylizację produkowanych przez siebie odpadów.  W przepisach ujęto, jak powinna odbywać się utylizacja odpadów przemysłowych, dlatego każdy typ odpadów musi być odpowiednio unieszkodliwiony, aby nie stanowił on zagrożenia.

Aktualnie firmy najczęściej zlecają utylizację zewnętrznym specjalistom w tej dziedzinie. Firmy utylizujące odpady dysponują właściwą wiedzą, doświadczeniem i posiadają zaplecze umożliwiające wykonanie usługi zgodnie z literą prawa. Mogą one zapewnić swoim klientom pełną obsługę, która obejmuje odbiór, transport oraz utylizację odpadów, a także fachowe doradztwo.

Kompleksowa utylizacja odpadów przemysłowych – geomar.net.pl – z przykładowym zakresem usług można zapoznać się na stronie.

Metody unieszkodliwiania odpadów przemysłowych:

 • recykling – polega on na odzyskaniu z odpadów tych materiałów, które mogą być ponownie wykorzystane, jest to optymalna metoda, ponieważ jest najbardziej przyjazna dla środowiska naturalnego, jednak nie wszystkie rodzaje odpadów mogą być poddane recyklingowi
 • spalanie – to metoda pozwalająca na termiczne unieszkodliwienie śmieci, spalanie prowadzone jest w nowoczesnych spalarniach, które nie emitują szkodliwych dymów, proces odbywa się tak, aby był jak najbardziej bezpieczny dla środowiska
 • wykorzystanie odpadów do produkcji innych materiałów – z odpadów przemysłowych wytwarza się innego typu materiały, na przykład materiały budowlane czy paliwa, dzięki czemu odpad nie jest wyrzucany, ale jest ponownie wykorzystany

 

Aby mieć pewność, że wytwarzane przez zakład odpady będą właściwie zagospodarowane, warto zdecydować się na współpracę z firmą, której specjalnością jest utylizacja odpadów przemysłowych.

One thought on “Jak powinna przebiegać utylizacja odpadów przemysłowych?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 7 = 3