Zdrowie, Medycyna

Endodoncja – kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne pozwala na uratowanie zęba przed jego wyrwaniem. Kiedy prowadzi się tego typu procedury?

W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z szerokiej gamy zabiegów, które pozwalają na wyleczenie zębów. Wśród nich dostępne jest także leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Kiedy jest ono prowadzone? Jaki dentysta w Krakowie może je wykonać?

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, określane także jako endodontyczne, polega na usunięciu z zęba jego wnętrza – miazgi zębowej, a także nerwów. Następnie ząb jest odpowiednio wypełniany, a jego komora odbudowywana.

Obecnie w gabinetach stomatologicznych wykorzystywane są także nowoczesne metody leczenia kanałowego, między innymi z wykorzystaniem endometrów do pomiaru głębokości kanałów oraz pod mikroskopami dla jeszcze lepszych efektów leczenia.?

Kiedy prowadzi się leczenie kanałowe?

Za pomocą leczenia kanałowego można uchronić ząb przed wyrwaniem, gdy dochodzi do jego poważnego uszkodzenia.

Próchnica zęba

Najczęściej wskazaniem do leczenia kanałowego jest próchnica zęba, która jest na tyle głęboka, że dochodzi do miazgi zębowej. Wtedy leczenie standardowe nie jest już możliwe, ponieważ miazga jest już zainfekowana. Kiedyś w takim przypadku możliwe było jedynie usunięcie zęba, natomiast obecnie nie jest ono już konieczne.

Próchnica nie jest jednak jedynym wskazaniem do wykonania leczenia kanałowego, ponieważ jest ono prowadzone także w innych sytuacjach.

Martwica zęba

Leczenie kanałowe prowadzone jest między innymi w przypadku martwicy zęba, którą można rozpoznać po zmianie jego koloru. Ząb staje się wtedy szarawy, co świadczy o obumarciu miazgi zębowej. Może być to skutek urazów czy próchnicy.

Wybicie, złamanie zęba

Endodoncja stosowana jest też wtedy, gdy ząb jest uszkodzony, na przykład został wybity, złamany. Wtedy, gdy dochodzi do uszkodzenia jego nerwów oraz miazgi zębowej, nie można już odbudować połączeń, jednak zęba nie trzeba usuwać, ponieważ można przeprowadzić jego leczenie kanałowe.

Założenie mostka protetycznego

Ponadto leczenie kanałowe stosowane jest także wtedy, gdy planowane jest założenie mostka stomatologicznego. Mostek wymaga oszlifowania okolicznych zębów nazywanych filarami przed jego założeniem. Wtedy przeprowadza się także ich leczenie kanałowe, aby nie doszło do konieczności demontażu mostka przy pojawieniu się jakichkolwiek problemów z zębami – filarami.

Leczenie kanałowe – gdzie je wykonać?

Nie wiesz, jaki dentysta w Krakowie może wykonać profesjonalne leczenie kanałowe? W takim przypadku najlepiej udać się do dobrego, prywatnego gabinetu stomatologicznego.

Leczenie kanałowe na NFZ obejmuje wyłącznie zęby od 3 do 3 u osób dorosłych. Leczenie wszystkich zębów jest możliwe jedynie u dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz u kobiet w ciąży.

Kompleksowe leczenie kanałowe możliwe jest natomiast w prywatnych gabinetach stomatologicznych. Oferują one nie tylko pełen zakres nowoczesnego leczenia w tym zakresie, lecz również w wielu z nich można wykonać na miejscu RTG, które także potrzebne jest do diagnostyki i kontroli w leczeniu kanałowym.

Gdy chcesz dowiedzieć się, jaki dentysta w Krakowie wykona leczenie endodontyczne na najwyższym poziomie, skorzystaj z internetowych serwisów z opiniami, które pomogą Ci w dokonaniu wyboru sprawdzonego lekarza prowadzącego usługi w tym zakresie.

Pomocne informacje dotyczące dostępnych usług w ramach endodoncji oraz cenników zabiegów tego typu można znaleźć na stronach internetowych gabinetów dentystycznych.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

46 − 45 =